Human Papilloma Virusu (HPV)

HPV virusü (Human papilloma virus) ile oluşan hem kadında hemde erkekte genital bölgede  gelişen karna bahar görünümünde, bazen  bir bölgede, bazen bir çok yerde,  toplu iğne başı kadar ufak bir kaç tane, bazen çok sayıda, bazen de 3-4 cm. çapına erişebilen ağrısız, kısmen sert kitlelerdir.  Cinsel yolla bulaşan siğiller kapsamında (genital siğil) HPV enfeksiyonu ülkemizde de giderek artmakdadır. Hem erkekte hemde kadında önemli sağlık problemlerine sebep olmaktadır.

HPV Virüsü  Bulaşma yolu
“Human papillorna Virüs” daha çok hem erkek hemde kadın genital bölgede ve bu bölge mukozalarında enfeksiyon yapan ve kondilom(condyloma acuminatum) adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir çeşit virüstür.HPV bir kez vucuda girdiğinde hücreler içine yerleşir ve periyodik olarak tekrarlayan enfeksiyonlara yol açar.HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar gurubunda yer almasına rağmen çok nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da bulaşabilir. Virüsün bulaşması kişinin enfekte bölgesinin örneğin penis veya kadın dış genital organı gibi diğer bireyin genital bölgelerine veye ağız makat gibi bölgelerine deri- mukoza teması ile bulaşır.

Erkekte HPV Virüsü
Rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünün, erkeklerde de penis kanserine neden olduğu bilinmektedir.Genellikle erkeklerin taşıyıcı olduğu ve bu nedenle korunmasınında kadınlar kadar önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir.Genital siğil erkek hastalar için de önemli riskler oluşturmakta, tespit edildiğinde zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir.

HPV Virüsü  belirtileri
Kuluçka süresi HPV tipi ne göre değişken olup bulaştıktan sonra 2 ay ile 6 yıl arasında bir  kuluçka devresini takiben kadında veya erkekte genital bölgede, anüsde,sayıları ve büyüklükleri değişen siğiller (genital siğil, kondilom lezyonları)oluşturur.Yani bazı kişilerde virüsü aldıktan 2 ay sonra siğil çıkabildiği bazı kişilerde ise bu virüs yıllarca hiç belirti vermeyip örneğin 5 yıl sonra genital siğil olarak ortaya çıkabilmektedir. Oral seks ile ağza bulaşabildiği gibi komşuluk yolu veya anal seks ile makata etrafına veya içine de kondilom genital siğil lozyonları çıkabilmektedir.Prezarvatif HPV’ de tam koruma sağlamamaktadır.Bu nedenle sadece peniste değil tüm genital bölgede siğil görülebilmektedir.Hatta bu siğiller karına, kasıklara ve makat kısmına doğru yayılabilmektedir. Kısacası cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyan prezarvatif, HPV’de tam koruycu sağlamamaktadır.

Erkekte HPV’ nin bulaşma riski
HPV’nin bulaşmasını kolaylaştıran sebeplerin başında çok eşlilik gelmektedir.Erken yaşta cinselliğe başlamak, güvenli olmayan cinsel ilşkiye girmek bu tür HPV virüsüna bağlı kanserlerin hazırlayıcı nedenlerinden bir tanesidir. Genital siğillerin tanısı deneyimli bir hekim tarafında göz ile kolaylıkla konulabilmektedir.Şüpheli siğillerde ve/veya tiplendirme yapmak için ise biyopsi veya sürüntü alınarak da tanı koymak mümkündür.

Erkeklerde HPV  nin neden olduğu kanser bölgeleri
Erkeklerde penis kanserine yol açabilen HPV makat bölgesi civarına yerleştiğinde, makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere rastlanabiliyor.Bunun dışında HPV, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olabilmektedir.

Tedavi
Erkeklerde HPV tedavisi mutlaka yapılmalıdır.Erkekte kondilom tedavisi için en iyi yöntem yakma yöntemidir.Erkekte kondilom tedavisi için seçenekler sırası ile koterizasyon (elektrik akımı ile siğillerin yakılması) , Kriyoterapi( Siğillerin dondurulması işlemi) , Cerrahi olarak Kesme yöntemi veya lazer ile doktorun seçeneğine göre  işlem gerçekleştirilir. Ayrıca  küçük siğillerde özel kremler sürerek tedavi etme seçeneğide bulunmaktadır.Erkekte HPV tedevisi seçenekleri arasında yakma yöntemi en kalıcı yöntem olup hastalığın tekrarı daha azdır.

Telefon

+90 (312) 322 99 99