Diyet Yapmadan Önce Bakılması Gereken Testler

Yaz gelmeden önce kilo vermek birçok kişinin hayali ve hedefi. İnternet ortamında çok fazla diyet programı mevcut. Ancak diyet yapmadan önce mutlaka bakılması gereken testler mevcut.

Öncelikle diyabet (şeker hastası) olup olmadığınızın belirlenmesi için açlık tokluk glukoz ve HBA1c testleri bakılmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, Avrupa’da görülen tip 2 diyabet vakalarının %80’i obeziteden ya da aşırı kilolu olma durumundan kaynaklanmaktadır. Vücuttaki aşırı kilolar arttıkça, hormon dengesi de buna bağlı olarak bozulmakta ve vücut insüline karşı direnç göstermektedir. Diyabet tedavisi, diyetin başarılı olması için önemlidir.

İnsülin direnci kilo vermeye engel önemli bir metabolik durumdur. Açlık İnsülin değeri ve açlık Glukoz değerine bağlı olarak belirlenen Homa-IR (insülin direnci ) testi insüline karşı gelişen direncin belirlenmesinde önemlidir. Diyete rağmen kişilerin kilo verememe sebeplerinden en önemlisidir. İnsülin direncine yönelik bir diyet uygulanması kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Karaciğer fonksiyon testleri karaciğer yağlanmasının önemli göstergelerindendir. Karaciğer yağlanmasının belirlenmesi karaciğer yetmezliğine gidebilecek durumun önlenmesi için önemlidir. Diyet öncesi kişilerin lipid profili de kontrol edilmelidir. LDL kolesterol denilen kötü kolesterol miktarının yüksekliği ve HDL kolesterol denilen iyi kolesterolün düşüklüğü kan damarlarının tıkanması ve kalp rahatsızlıklarının oluşumunda en önemli faktörlerdir. İyi bir diyet programı ile optimum seviyede kolesterol değerleri elde edilebilir.

TSH serbest T4 ve serbest T3 testlerine bakılarak tiroid fonksiyonları hakkında bilgi edinilebilir. Tiroid bezlerinin çalışmasındaki herhangi bir dengesizlik, diyeti olumsuz etkileyebilir.

Böbrek fonksiyonlarını test etme amaçlı yapılan üre ve kreatinin testleri diyet öncesi mutlaka bakılması gereken testlerdendir. Ödem sorunu olan ya da ailesinde böbrek rahatsızlığı olan bireylerin diyete başlamadan önce mutlaka bu testleri yaptırması gerekmektedir.

Yüksek kortizol düzeyi kilo alma sebeplerinden biridir.

B12 ve D Vitaminini ise kilo alma konusunda kanıtlanmış bir etkileri olmamakla birlikte diyet dönemi öncesinde bir eksiklik var ise tamamlanması gerekli vitaminlerdir. İmmün sistemin güçlenmesinde ve anenimin belirlenmesinde gerekli testlerdir.

Tüm testlerin sonucunda bir profesyonelden destek almak önemlidir.

Telefon

+90 (312) 322 99 99