Sağlığımızı korumanın, ileride karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarını önlemenin ve tedavi etmenin başlangıç noktası, erken tanıdır.

Kişinin hiçbir şikayeti olmamasına rağmen yapılan taramaların doğru zamanda yapılması, pek çok farklı hastalığa erken dönemde tanı konmasına ve gerektiğinde uygun şekilde tedavi edilmesine olanak tanır.

Düzenli olarak yapılması önerilen check up sayesinde gelecekte ortaya çıkabilecek sağlık problemleri saptanabilir ve önleyici tedbirler alınabilir. Modern tıbbın sunduğu yenilikçi bir hizmet olan check up uygulamasında amaç, kişinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Dolayısıyla kişinin hiçbir sağlık sorunu bulunmasa bile belirli zaman aralıklarıyla temel sağlık kontrollerini yaptırması önerilir.

Ne Sıklıkla Check Up Yapılmalıdır?

Hiçbir rahatsızlığınız ya da şikayetiniz yoksa dahi yılda en az bir kez Check up yaptırmak gereklidir. Yaş, aileden geçebilecek olan hastalıklar, çalışma temponuz, çevre faktörleri, özel hayatınızda yaşayabileceğiniz sorunlar, kötü alışkanlıklarınızın sebep olabileceği bazı hastalıkların erken teşhisinde ciddi bir rol oynamaktadır.

Bu sebeple laboratuvarımız ve genel sağlık kuruluşlarının ortak kanısı olarak yılda bir kez Check-up mutlaka yaptırılmalısınız.

Check Up Yaptırmanın Faydaları ve Önemi

Check-up her insanin belirli araliklarla yaptirmasi gereken bir programdir. Üzerinde durulmayan basit sikayetlerin nedenini ögrenmede, aileden geçen genetik birtakim hastaliklarin kontrolünde, erken teshiste hekime yardimcidir.

Her sey tamamen normal çiktiginda da hastaya çok yardimcidir. Çünkü elinde bir belge olarak bulunur ve hasta bir tetkik yaptirdiginda hekime karsilastirma imkani sunarak teşhisi kolaylaştırır.